ENGLISHSLOVAK

FOTOVÝSTAVA - Bambuti - po stopách Pavla Šebesty – Otca Pychmejů

(Alena Žákovská a Milan Daněk)

Ak sa dejú zlé veci, musí to byť preto. lebo duch pralesa spí. Keby bol hore a videl nás, nikdy by to nedopustil, hovoria Bambuti. Preto spievajú a veria, že ich piesne prebudia božskú silu a všetko sa zmení k lepšiemu.

Pygmejovia obývajú celý stredoafrický prales od Albertovho jazera po Atlantický oceán. Dejiny ich našli v pralese, kde žili spôsobom siahajúcim k samotnej kolíske ľudskej existencie. O trpaslíkoch Pygmejoch vyprávali už povesti starovekí Egypťania. Uctievali ich ako „tanečníkov bohov“, nadpozemské bytosti prichádzajúce z krajiny stromov a duchov.

Trpasličí vzrast a povesťami opradený spôsob života priťahoval pozornosť mnohých bádateľov. Jedným z nich bol i misionár, etnograf a cestovateľ Paul Jachym Schbesta. Len málokto vie, že práve tento človek, považovaný za otca Pygmejov je vlastne Pavel Šebesta – rodák z Moravy.

Po jeho stopách sa do Konga vybrali cestovatelia Alena Žákovská a Milan Daněk. Výsledok svojej dobrodružnej cesty zhrnuli v niekoľkých vetách: "Dnes ešte Pygmejov Bambutov skrýva prales. Chráni ich pred vojnou, etnickými čistkami a kanibalizmom. Ale keď masakre skončia, príde nové nebezpečenstvo – mier. Domov Bambutov, prales Ituri, je zdrojom nerastného bohatstva i dreva. Obchodná spoločnosť si na tieto poklady už brúsi zuby. Kam sa schovajú Bambuti, keď nebude prales?"

 
 

Alena Žákovská (1962)

cestovateľka, reprezentantka Českej republiky v ultramaratóne, preborníčka ČR vo vytrvalostnom silovom päťboji (2003, 2006), pedagogička

Vyučuje na Prírodovedeckej fakulte Masarykovej univerzity v Brne odbor molekulárna biológia, imunológia. Začiatkom deväťdesiatych rokov využíva zmenu politickej situácie a začína cestovať. Najskôr po štátoch Európy, onedlho však nasleduje Ázia, Južná Amerika a Afrika, kde sa zúčastnila expedícií do najdivokejších kútov sveta. Okrem cestovania sa venuje aj vysokohorskej turistike, ultramaratónu a silovému päťboju. Dohovorí sa anglicky, nemecky, rusky a španielsky, základnú komunikáciu však zvláda i v ďalších jazykoch. Nová cestovateľská kapitola sa začala písať po založení združenia Horizont v roku 2000. K samotnému cestovaniu pribudlo množstvo aktivít, spojených s prezentáciou poznatkov a zážitkov: besedy, výstavy, filmy, festivaly… A čo o sebe prezradila na internete?:

"Priatelia ma označujú za hyperaktívnu. Naozaj musím byť stále v pohybe a záujmom s prevahou panuje šport a cestovanie. Krátko po návrate z expedície na Chan Tengri v pohorí Ťan Šan som ochorela a na určitú dobu som prestala i chodiť. Diagnózu mi stanovili doktori až po roku – Lymesská borrelióza. Húževnatosť športovkyne sa prejavila aj v boji s chorobou. Začala som sa cielene venovať štúdiu ochorenia baktériami rodu Borrelia. Práve v tomto období som bola na čiastočnom invalidnom dôchodku, ale hneď po stabilizácii choroby som sa opäť vrhla do športovania a cestovania. Ďalšie cesty mierili do Ameriky, Afriky a Ázie."

expedície:

 • 4x Nová Guinea, Borneo, povodie rieky Xingú v brazilskej Amazónii, Ruwenzori v Ugandě, prales Ituri v Kongu

výstupy:

 • Mount Blanc (4.807), Elbrus (5.642), Cotopaxi (5.900) , Damavand (5.671), Margherita (5.109), pokus o Chan Tengri (6.990)
 • sopky na ostrovoch Indonézie

navštívené krajiny:

 • Európa: pravdepodobne všetky krajiny okrem Holandska, Portugalska a Albánska
 • Afrika: Egypt, Maroko, Gambia, Senegal
 • Južná Amerika: Ekvádor, Peru, Brazília
 • Ázia: Turecko, Kazachstan, Kirgizstan, Irán, Spojené arabské emiráty, Singapur, Malajzia
 • Indonézia: Nová Guinea, Borneo, Jáva, Sulawesi, Bali

Milan Daněk (1962)

cestovateľ, organizátor cestovateľských festivalov, kameraman, predseda združenia Horizont

Za zrodom projektu ciest medzi geograficky izolovanými etnikami stálo splnenie „veľkých chlapčenských snov“. Práve sny doviedli „Danyho“ k projektu Harrerov svet, myšlienkou ktorého je mieriť do rovnakých oblastí, v ktoré tento rakúsky cestovateľ navštívil a podľa jeho diel porovnať, ako sa svet pod vplyvom civilizácie mení. Cestovanie a spoznávanie nových krajín mu umožňuje i združenia Horizont, ktoré spolu s Alenou Žákovskou založil v roku 2000. Na svojich cestách filmuje. Pri spracovávaní materiálu spolupracuje s režisérom Jánom Popelkom, okrem kamery je autorom scenára i komentárov, taktiež sa podieľa na réžii. Počas roka si fyzickú kondíciu udržuje pri vytrvalostných závodoch, predovšetkým behu na tratiach od desať kilometrov po ultramaratón, cyklistika a bežky. A ktorú z ciest si najviac váži?

"Cestu k indiánom na hornom povodí rieky Xingú v brazilskej Amazónii. Podarilo sa nám prekonať veľa prekážok. Za odmenu sme boli prijatí kmeňom Jawalapiti. Jeho členovia žijú hrdo tradičným životom a povolenie na návštevu ich územia získalo doteraz len málo cudzincov. Tých niekoľko dní v spoločnosti náčelníka Aritana by som určite nevymenil za stretnutie so žiadnym z prezidentov z celého sveta."

expedície projektu Harrerov svet:

 • Trikora 2001 (Nová Guinea), Asmat 20002 (Nová Guinea), Huka - Huka 2003 (Brazílie), Hampatong 2004 (Borneo), Carstenzs 2006 (Nová Guinea)

filmy z "Danyho" dielne:

 • WA-WA-WA!
 • HUKA - HUKA
 • Pod ochranou hampatongů
 • Kembali
 • Bambuti

vzor:

"Je to Heinrich Harrer. Nielen preto, že je autorom knihy Sedem rokov v Tibete. Bol to cestovateľ a zároveň vynikajúci športovec a bádateľ. Zostáva pre mňa veľkou inšpiráciou a veľmi si vážim osobné stretnutie a skutočnosť, že prijal čestné členstvo v našom združení."